COĞRAFİ KONUMU VE YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ
İlçemiz, Marmara Bölgesi'nde Kocaeli İline bağlı Karadeniz'de 52 km. uzunluğunda kıyısı olan tek ilçe olup, yüzölçümü 933 km² dir ve Kocaeli topraklarının %26'sına sahiptir
Doğusunda Sakarya (Adapazarı) İli Kaynarca İlçesi, batısında İstanbul İli Şile İlçesi, Kuzeyinde Karadeniz, Güneyinde ise İzmit (Kocaeli) Merkez İlçesi bulunmaktadır.
İlçemiz kara yolu ile İzmit'e 40 km. Adapazarına 45 km., İstanbul'a 140 km uzaklıktadır.

İlçe merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 75 metredir. İlçede; Babadağ'ı (400 m.), Çaltepesi (350 m.) gibi bölgeye göre yüksek sayılabilecek tepeler bulunmaktadır.
Kandıra'nın Karadeniz'e dökülen 3 önemli deresi bulunmaktadır. Sarısu Deresi 25 km., Seyrek Deresi 11 km., Kumcağız Deresi 7 km. uzunluğundadır ve debileri düzensizdir.
İlçenin iklimi Batı Karadeniz ve Marmara bölgeleri ikliminin tesiri altındadır. İstikrarlı bir iklimi olmamakla beraber geçit iklimi özelliğini taşır. Yazın yağışlar genellikle düzensizdir. Kış mevsimi genellikle fazla sert geçmez, yağışlar genellikle yağmur şeklinde olup, kar yağışı az olmaktadır.
İlçemizde kıyı şeridi boyunca uzanan ormanlar önemli bir alanı kaplar. Doğal olarak gelişen türler; meşe, gürgen, ıhlamur, kestane ve kızılcık ve defne'dir.
 
İlçenin Pınarlı Köyü'nde doğal gölet, Karaağaç köyü ve Kaynarca İlçesinin Arifağa Köyleri arasında Kamış Gölü, Ütük'te bir Gölet, ayrıca Ahmethacılar ile Kaymazerikli Köyleri arasında Toramanlar Göleti ve Seyitaliler ile Sarıcaali köyleri arasında sulama amaçlı kullanılan Arıklar Göleti vardır.