İlçemiz Babalı Mahallesi Dikili sahilinde Valilik, Büyükşehir ve Kandıra Belediyesinin katkıları ile yapılan Dalga Sörfü Türkiye Şampiyonası ödül töreni 27 Temmuz 2018 Cuma günü saat 18.00’da Kocaeli Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY’un katılımlarıyla gerçekleşmiş ve ödül töreninden sonra saat 21.00’da halk konseri verilmiştir.
          Ülke genelinde ilk resmi şampiyona olma özelliğini taşıyan programa Türkiye'nin dört bir yanından amatör ve profesyonel dalga sörfçüleri katıldı.
        Kaymakamlığımızın koordinasyonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Kocaeli Valiliği, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Türkiye Dalga Sörfü Federasyonu, Türkiye Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu işbirliği ile oluşturulmuştur.
        Programa Kocaeli Valisi Sayın Hüseyin AKSOY, İl Jandarma Komutanı Albay Osman ASLAN, Kandıra Kaymakamımız Mehmet ÜNAL, Kandıra Belediye Başkanı Ünal KÖKEN, Gençlik ve Spor Hizmetleri Muzaffer CİNTIMAR, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Ali BİLGİ, Spor Branşları Federasyonu Cüneyt ŞENSOY, sporcular ve vatandaşlar katıldı.
          Kocaeli ValiMİZ Sayın Hüseyin AKSOY, “Oldukça önemli turizm potansiyeli olan yerlerin başında geliyor. Özellikle Kandıra sahillerimiz Mavi Bayraklı birçok turizm potansiyeli taşıyan özelliklere sahip. Bu tür organizasyonlar da bölgenin tanıtımına turizmin gelişmesine katkı sağlayacak güzel organizasyonlar olarak bunları görüyoruz. Bu organizasyonun başlangıcında Kandıra Kaymakamı arkadaşımız beni ziyaret etti. Böyle bu organizasyonu Kandıra Sahili Babalı'da yapmak istiyoruz dedi. Ödüllü bir sörf okulumuz var. Buradaki arkadaşlarımızla birlikte böyle bir çalışmayı yapmanın arzusu içinde olduğunu ifade etti. Bizde hem Kandıra hem Kocaeli hem de Türkiye için böylesine önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmanın hepimize önemli katkılar sağlayacağı inancıyla bu konudaki çalışmalara her türlü desteği vereceğimizi söyledik” şeklinde konuştu.
          "Milli Takımımızı oluşturup 2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde baraj karşılaşmalarına çıkacağız"
          Ödül töreninden önce konuşan Türkiye Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Cüneyt ŞENSOY ise, “Dalga sörfünün ilk resmi turnuvasını Kocaeli'de değerli devlet büyüklerimizin desteği ile sizlerin gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Değerli sporcu arkadaşlarımıza öncelikli olarak tebrik ediyorum. Buradan aldığımız sonuçlarla Milli Takımımızı oluşturup 2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde baraj karşılaşmalarına çıkacağız” dedi.
“Biz bir spor bilincinin oluşmasını önemsiyoruz"”
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Ali Bilgi, "Biz bir spor bilincinin oluşmasını önemsiyoruz. Çünkü spor içinde değeri barındırıyor. Bu değerler spor daha anlamlı hale geliyor. Bu bilincin gelişmesi anlamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak diğer kurumlarımızla, sivil toplum kuruluşlarıyla, muhtarlıklarımızla, spor kulüplerimizle, federasyonlarımızla birçok projeyi ve organizasyonu kentimizde yapmanın gururunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.
Protokol konuşmalarının ardından dalga sörfü dallarında dereceye girenlere madalya ve hediye verildi.